M3 najbardziej popularne

Jak rozwija się rynek mieszkaniowy w Polsce? Specjaliści do spraw nieruchomości zapowiadają kontynuację obecnych trendów. Ceny mieszkań utrzymają się na stałym poziomie w danym regionie.

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy zdecydowali się kupić tanie mieszkanie w ostatnich dwóch latach. Wiele wskazuje na to, że program Mieszkanie dla Młodych zyska na znaczeniu. Wynika to ze zmian w wielkości wkładu własnego przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, gdyż rośnie wysokość gotówki niezbędnej przy składaniu wniosku o pożyczkę hipoteczną. Niewielki wkład własny sprawi, że tylko kredyt z MDM będzie dawał szanse na zakup mieszkania.

Dotychczas z dofinansowania w ramach rządowego programu skorzystało niewiele rodzin, gdyż obowiązujące limity cenowe i powierzchniowe, uniemożliwiają zakup np. kawalerki w Bielsku-Białej. Sztywne wymogi bardzo często uniemożliwiały uzyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. A trzeba pamiętać, że MDM dotyczy nieruchomości wyłącznie z rynku pierwotnego, a wiadomo że mieszkanie wykończone jest sporo droższe niż to na rynku pierwotnym. W Bielsku-Białej różnica wynosi ponad tysiąc złotych za metr kwadratowy, co można uznać za przepaść cenową.

Bielsko-Biała - mieszkania

Warto dodać, że program Mieszkanie dla Młodych determinuje ceny w każdym mieście indywidualnie. Jeżeli jest łatwo dostępny należy spodziewać się podwyżek na rynku pierwotnym, a gdy mieszkań w MDM jest jak na lekarstwo, deweloperzy będą obniżać swoje stawki. Nawet w przypadku luksusowych apartamentów Bielsku-Białej, bo zainteresowanie takimi nieruchomości nie jest wysokie i bardziej opłacalne może być szybkie sfinalizowanie transakcji z potencjalnym klientem niż oczekiwanie na wzrost ceny w danym regionie. Jednak prognozy z branży nieruchomości wskazują, że deweloperzy nadal będą budować nowoczesne budynki mieszkalne. Dwupokojowe mieszkanie w Bielsku-Białej o wyższym standardzie kosztuje około 250 tys. złotych. Najlepiej sprzedają się te o powierzchni od 40 do 55 metrów kwadratowych. I takich nieruchomość powstawać będzie najwięcej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz