Teatr w Bielsku-Białej

Historia, jaką ma Teatr w Bielsku-Białej jest nierozerwalnie związana z historią samego miasta, a raczej dwóch miast: Bielska i Białej położonych po dwóch stronach rzeki Białej.

W II poł. XIX wieku Bielsko było miastem bardzo zamożnym. Ówczesne elity, które kierowały jego rozwojem, kreowały je na miejsce nie tylko piękne i wygodne, ale również nowoczesne i podążające z duchem czasu. Dlatego też, w 1887 roku powołano Komitet Budowy Teatru, który 1 stycznia 1888, wśród mieszkańców Bielska, Białej i Lipnika, zorganizował dobrowolną zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel. Dzięki temu, już w dwa lata później, dokładnie 30 września 1890 roku, bielski Teatr Miejski został otwarty. Jednak mimo tego sukcesu należy wspomnieć, że w teatrze działała jedynie scena niemiecka.

Teatr w Bielsku-Białej

Historia Teatru Polskiego w Bielsku-Białej rozpoczyna się dopiero w październiku 1945 roku. W mieście zachodzą duże zmiany. Ludność niemiecka uciekła lub została przesiedlona, a na ich miejsce stopniowo przybywali polscy repatrianci ze wschodu. Właśnie wtedy Stanisław Kwaskowski postanawia założyć polski teatr zawodowy. Pierwotnie, główną jego siedzibą miał być Cieszyn. Jednak po ustanowieniu granicy na Olzie i podziale Cieszyna (co zmniejszyło liczbę potencjalnych widzów), Kwaskowski zdecydował się na Bielsko. Już po kilku premierach teatr został zauważony i doceniony. Należał wówczas do sześciu najlepszych scen w kraju. Najprawdopodobniej dlatego, w styczniu 1949 roku został upaństwowiony. Wkrótce potem Kwaskowskiego zastąpił Aleksander Gąssowski.

Kolejne dyrekcje przynosiły szerszy repertuar i duże zmiany w programie teatru. Od budowania solidnego teatru skupionego na pracy dla lokalnej publiczności w PRLu, poprzez ambitny repertuar artystyczny po roku ’89, spektakle muzyczne, aż po gale sylwestrowe prezentowane w czasach obecnych. Aktualnie Teatr Polski pod dyrekcją Roberta Talarczyka nie jest tylko ozdobą miasta, która dostarcza wysokiej rozrywki. Jego głównym zadaniem jest zwracanie uwagi mieszkańców na istotne i ważkie problemy naszej współczesności.

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz